Cesta k vyšší efektivnosti řízení skladů

S rostoucím rozsahem podnikání přirozeně roste i komplexita logistických procesů a skladových operací. Komplexní informační systémy umožňují efektivní řízení skladových operací a brání ztrátě orientace ve vlastním skladu. I když jednodušší systémy lze nasadit rychle a snadno, zkušení odborníci na skladování znají způsoby, jak posunout řízení skladu na vyšší úroveň pomocí integrace více propojených aplikací.

Rostoucí poptávka po zboží, jeho širokém sortimentu či efektivním a rychlém doručení vytváří příležitosti pro rozvoj distribučních center. Nárůst množství a komplexnost logistických operací ve skladech z nich udělal sofistikovaný proces. Udržet si přehled o stavu zásob často desetitisíců naskladněných produktů, pohybu lidí a manipulační techniky je nadlidskou úlohou. Není divu, že ve velkých skladech jsou v dnešní době informační systémy pro řízení, tedy systémy WMS (Warehouse Management System), naprostou samozřejmostí.

Robotizace skladových procesů zaváděním automatických třidiček, balicích strojů nebo paletizačních strojů přispívá k zvyšování produktivity a optimalizaci využívání prostorových kapacit skladů. Aby podnik dokázal jednotlivé procesy ve skladě koordinovat a synchronizovat s cílem dosáhnout maximálního výkonu, potřebuje systém WMS,“ zdůrazňuje Peter Bílik, Smart Industry Solution Designer společnosti Anasoft. Připomíná, že jednou ze zásadních výhod implementace systému WMS je, že firma nemusí investovat do náročných manipulačně-přepravních technologií, aby výraznou měrou zvýšila provozní výkon skladu. „Už jen implementací systému WMS a nasazením ručních skenerů dokáže podnik optimalizovat výkonnost skladu o dvojciferná čísla v procentech, zvýšením propustnosti, jakož i kvality zásobovacích procesů,“ konstatuje.

Výhody nejsou pouze pro velké

Řídit sklad bez podpory systému WMS je v dnešní době už určitě nemožné, říká Petr Šmidlík, který vede IT oddělení v česko-slovenské pobočce společnosti Yusen Logistics. „Je to jednak z pohledu automatizace výměny a zpracování dat přes EDI, ale i z důvodu vlastní obchodní logiky systému při skladových operacích, která umožňuje optimalizaci ve všech směrech – čas, lidské zdroje a manipulační technika,“ říká. Systém řízení skladu však už dávno není doménou pouze velkých nadnárodních koncernů. O jeho zavedení by se v zájmu zefektivnění procesů měly snažit i menší firmy. „Pokud má společnost denně 50 nebo více objednávek, nebo pokud má rozsáhlý sortiment na skladě, je určitě čas začít uvažovat o zavedení řízení skladu,“ konstatuje Miroslav Králík, Delivery Manager skladového systému LOKiA WMS od společnosti GRiT.

Pokračování článku naleznete v posledním vydání časopisu Systémy logistiky.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.