Proč zavést do skladu čtečky čárových kódů

Řízení skladu
5.4.2021

Využitím mobilní čtečky s identifikací čárových kódů získává skladník velkého pomocníka, který pozná typ zboží, správné uložení na pozici, odhalí obsah skladové přihrádky a rychle naskladní či vyskladní zboží na místo, kam patří. Čtečku má pracovník skladu vždy po ruce.

Čtečka čárových kódů (mobilní radiofrekvenční terminál) komunikuje on-line se systémem pro řízení skladu. Pracuje s adresací skladových pozic na úrovni přihrádek a s identifikací zboží. Díky evidenci operace „jedním pípnutím“ významně zefektivňuje poziční naskladnění a vychystávání zboží stejně jako jiné skladové operace. Bezpapírový systém tak může zajišťovat v reálném čase navádění a řízení pracovníků skladu a trvale zvyšovat výkonnost logistických procesů.

Co přináší čtečky čárových kódů skladníkům?

Ve čtečce čárových kódů skladník získává pomocníka, který jej na základě objednávek provádí skladem k pozicím, kde je zboží uloženo. Trasa je optimalizována tak, aby skladník zbytečně nechodil „sem a tam“, ale využil své výpravy do útrob skladu efektivně. Je zcela odbourán problém houbaření, tedy zdlouhavého dohledávání zaskladněného zboží.

Ke všemu má zaměstnanec vždy po ruce seznam úkolů, takže se pro pokyny nemusí vracet k fakturantce či vedoucímu skladu. Ti jej mohou instruovat online z webové aplikace skladového systému. Práce se čtečkou čárových kódů je jednoduchá, intuitivní a přehledná, díky čemuž je zaškolení sezónních pracovníků a brigádníků mnohonásobně rychlejší a snazší. Takže orientace ve skladu už není pro nové zaměstnance žádný problém.

Jak funguje čtečka čárových kódů ve skladu?

Mobilní čtečka získává a zasílá data přes bezdrátovou síť Wi-Fi. Pokrytí signálem zajišťuje, že nasnímané údaje jsou v reálném čase přenášeny do skladového systému. Snímání informací z čárového kódu je nejrozšířenějším používaným prostředkem automatické identifikace, kdy jedním „pípnutím“ terminál pomocí snímače načte data z čárového kódu, který se skládá z tmavých čar a světlých mezer.

Snímač vyzařuje červené světlo, které je pohlcováno černými čarami a odráženo světlými mezerami v různé šířce čar a mezer. Podle toho jsou signály snímače převedeny na data ve formátu číslic a písmenného prostoru.

Čtečka čárových kódů dnes již patří k neodmyslitelným skladovým pomocníkům. Zcela odbourává chybovost a několikanásobně zvyšuje rychlost skladových operací.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.